NAVŠTIVTE TAKÉ STRÁNKY NAŠEHO Divadelního spolku No a co?! Líbající

Nástrahy všedního dne.

12. února 2018 v 17:00 | Geheimnis |  Téma týdne
Energie, tak to je skrytý nepřítel číslo jedna mého života v tuto chvíli.

Energie v každodenním životě, to je elektřina a plyn.
Jeden nepřítel se schovává ve zdech, jeho velká část má barvu mědi, tedy téměř jako mé vlasy a stará bude taky tak nějak jako já, možná o čuc starší. Ano, mluvím o starých elektrických rozvodech. Tváří se, že fungují a že jsme moderní domácnost. Ale jen si zkuste zapojit naráz pračku a myčku! Jen strach mi to zatím za ty necelé tři měsíce ještě nedovolil vyzkoušet! Ono stačí jen vysavač zapojit do prodlužováku a nikoli přímo do zásuvky, abyste vyhodili pojistky. To nechci vidět, co by se stalo zapojením více spotřebičů naráz.
Prý to hezký svítí, když to hoří.

Nepřítel č. 2 je v potrubí. Plyn. Dle slov mého přítele chodí na wawky revizák každý rok. Dle slov přítele prý každý rok řekne, že jsou v pořádku. Kromě těch v prostředním pokoji - o těch říká, že jsou v pořádku, jen se nesmí používat. Ale nevím proč.
Jestli kontroluje i sporák, to netuším. Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že v bytě někdy proběhl výbuch a ani to nevypadá, že by se nějaký výbuch měl v nejbližší době konat. Ale to víte, s plynem nejsou žerty. Je to ten typ, na kterýho si musíte dávat bacha a hlavně mu nevěřit!

Kdo je ale můj největší nepřítel, to je trouba. Fakt, opravdu trouba.
Už jsem si tady párkrát stěžovala, že v ní nebudu péct (sladkosti), protože to prostě nedopeče nebo se vše srazí. A já si prostě nedám říct. Včera jsem se jala péct tvarohovou buchtu s povidly (RECEPT).
Vyšlehala jsem krásné těsto, umíchala dobroučkou tvarohovou náplň a koupila sladká povidla. Přenesla jsem to na plech a dala do předehřáté trouby s tím, že to budu péct pozvolna a dlouho a že to snad klapne. Kolečko s teplotou jsem otočila - odhadem - na 160°C, kolečko s programem jsem dala na třetí možnost (první je světlo, to jediný vím) a budík nastavila na dvacet minut - to jen abych nezapomněla buchtu zkontrolovat.
Po zazvonení mrknu a vidím, že budu muset dalších 20 minut přidat. Tak otáčím budíkem a čekám. Po dalším zazvonění je patrný pokrok, okraje krásně vyběhly a zrůžověly, ale ještě by to tak čtvrt hodinku minimálně sneslo. Otáčím budíkem potřetí a čekám. Crrr. Jdu k troubě, na pohled bych konstatovala, že je to ještě málo, okraje sice byly hnědé, ale strukturou vypadaly nedopečené. Nicméně otevřela jsem troubu a omakem zjistila, že okraje jsou již tvrdé - tj. pomůcka dle mé mámy - když se těsto nepropadá, je hotové - tak jsem tedy plech vytáhla a nechala buchtu chvíli zchladnout.
Jelikož přítel netrpělivě poletoval okolo plechu, šla jsem tu nádheru tedy naporcovat. Na první pohled se zdálo, že jsem troubu pokořila a že se vše povedlo podle plánu! Začala jsem krájet a nandala jsem první vzorky na talíř. Na světle jsem přitom zkoumala, jak vypadá spodní část těsta. A hádejte... nedopečená. Po téměř hodině v troubě! A že to nebyla kdovíjak vysoká vrstva, sotva centimetr.

Takže zatímco tvarohová náplň místy už hnědla, okraje byly tvrdé a upečené, prostředek a vlastně všechno pod náplní bylo polosyrové.
Být na mém místě moje máma, tak buchta skončí na stropě. Já se tomu spíš cynicky zasmála a odnesla to ke stolku. Přítel toho spořádal celkem dost a ještě vychvaloval, že mu to chutná. Ale ráno si k snídani vzal jeden kousek, zeptal se, která strana je která (tak jsem mu řekla, že to ztuhlý je tvaroh a to pod tím je těsto), jednou do toho kousnul a pak si vzpomněl, že má vlastně v kuchyni schovanou miňonku. Tak nevím, jestli se mu včerejší kousky během noci vzbouřily v trávicícm systému a dnes už to jíst nebude, nebo je to jen shoda náhod a já nemám vůbec právo být uražená. :D

Nicméně tohle je můj každodenní boj s energií, která vysává moji energii. Pokud někdo z vás vlastní kombinovaný sporák Gorenje, typ PE 740A1, model K743W a nemá umazané údaje z čudlíků, nechť mi okamžitě sdělí, co na těch čudlíkách, u sta hromů, je napsáno!!!!

Děkuji! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 12. února 2018 v 18:09 | Reagovat

Je mi jasné že taková věc opravdu naštve :)

2 ruzena ruzena | E-mail | Web | 12. února 2018 v 18:41 | Reagovat

Takovou troubu nemám, ale podobnou zkušenost ano - tvaroh moc namočí těsto které se pak nepropeče. Podobné je to i s marmeládou. Tak ho trochu předpeču (stačí 5 minut) a teprve potom dám náplň. Ale u litého těsta to asi nejde, používám klasické křehké :-)

3 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 12. února 2018 v 20:47 | Reagovat

Dobrý nápis! :)

4 MarijaKes MarijaKes | 13. února 2018 v 8:43 | Reagovat

Píšeš, že máš vedení v mědi, ale to je podle mne dobře, jen záleží i na průřezu drátu, třeba je tenší. Hliník je ošemetný, ten se musí častěji kontrolovat, protože je měkký a uvolňuje se. Nevím, jak velký máš byt, ale pokud máš více spotřebičů, bylo by dobré se obrátit na tvého poskytovatele, třeba by stačilo navýšit v jističích ampéry. Moderní domácnosti mají spotřebičů více než tomu bylo dříve a tak jsou staré jističe nedostačující. Sice se pak platí za elektriku více, ale zase je tu jistota, že to stále nevypadává. Pokud zapneš více spotřebičů, tak nemusíš vyhořet, spíše to vyhodí pojistky, ale opakované vyhazování asi také není dobré. To se nám kdysi opálil nulák a jiskřilo nám v zásuvkách a blikala světla. Pokud tam hodláte bydlet déle, tak stojí za to dát tu elektriku do pořádku. Já mám sporák plynový a tedy i troubu, ale trouba už je modernější než kdysi bývaly plyňáky. má také průhledná dvířka, světlo uvnitř trouby a termostat. Plyn se dá lépe regulovat než elektrika a tak jsem spokojená s tímto. A to jsem původně také chtěla kombinovaný spotřebič. jen manžel nedovolil a tak jsem ráda.

5 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 13. února 2018 v 11:08 | Reagovat

[1]: To tedy :-)

[2]: To mě nenapadlo, že by za to mohl ten tvaroh :-) a u kynutého by to šlo? předpéct nejdřív to těsto a pak tam dát ten tvaroh, případně jinou náplň?:-) Moc děkuji za tip! :)

[3]: snažila jsem se 8-) :D

[4]: Moc děkuji za radu, asi se zkusíme obrátit na dodavatele energie, jestli by bylo možné navýšit ty ampéry! :) ačkoli kdoví jak to s naším bytem bude a jak dlouho se v něm zdržíme. Pořád je to nájem a ten byt potřebuje pořádnou rekonstrukci jako sůl. A teď budeme řešit nějaké potíže s majitelkou (nechala vyklidit sklepy bez oznámení a taky nikomu neřekla, že hodlá měnit okna), takže možná, že si najdeme něco jiného a funkčnějšího... :)
Plynové trouby bych se asi bála, já vlastně celkově mám z plynu velký respekt... :)

6 Lucka Lucka | Web | 13. února 2018 v 12:55 | Reagovat

Jo, tohle je k vzteku, každá trouba peče jinak a než to člověk vychytá, je to síla. Moje babička má starou troubu a pekla jí moc, tak obalila spodek alobalem, někdo radí dát cihlu. Zkus pohledat a třeba i na tvůj problém nalezneš nějakou odpověď. :-)

7 Sacharin Sacharin | E-mail | Web | 18. února 2018 v 10:23 | Reagovat

Tedy takovéhle boje bych zažívat nechtěla. :) Pevné nervy! :D Zařazuji do výběru na TT. :)

8 Vendy Vendy | Web | 24. února 2018 v 15:46 | Reagovat

[5]: Jestli jste v nájmu, měli byste se asi obrátit spíš na majitele, jestli by to s elektřinou nedal do pořádku. Jenže taková sranda něco stojí - možná by stačilo vyměnit jističe, možná by to chtělo nové rozvody (to druhé už je dost mazac, po finanční stránce). Zkus zapátrat po těch jističích, napřed u majitele, protože nevím, jak by to bylo s dodavatelem, pokud nemáte přímo s nimi smlouvu. Tedy s dodavateli.
Jinak doporučuji si to fakt hlídat a bohužel zapínat jedno nebo druhé.
I když je to o nervy, dá se to zvládnout. Jednou, až budete ve svém a s normálně fungujícími věcmi, na tuhle dobu budete vzpomínat s úsměvem...
Co se týká trouby, tajemství špatného pečení už je odhaleno, ja jsem zjistila.
A plyn? Pokud jsou vafky v pořádku, neměl by být problém je zapnout. Pokud se zapínat nedají, něco v pořádku není, revizák by ale měl vysvětlit, co tedy v pořádku není a jak věc napravit.
Domácnost mít je sice hezký, ale ty starosti k tomu, žádná sranda. Znám to taky.

9 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 26. února 2018 v 12:06 | Reagovat

[6]: Právě díky tomuhle tvému komentáři jsem znovu začala pátrat po čudlících a našla jsem je :D :-) takže děkuji mnohokrát :) :D

[7]: Děkuji moc :-)

[8]: No, obáváme se toho, že buď by správce poslal zase nějaké odborníka alá ten revizák na plyn (wawky jsou v pořádku, ale nepouštějte je, nashle) nebo by se majitelka chtěla vrhnout rovnou na celou rekonstrukci a podle toho by nám nájem přiměřeně zvedla. Jsme teď před volbou - buď to vydržet, dokud se ten byt nerozpadne, nebo začít hledat jinde. Jak to dopadne, kdoví... :)
Ale že na tohle budu s úsměvem a nostalgií vzpomínat, to vím už teď :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama