NAVŠTIVTE TAKÉ STRÁNKY NAŠEHO Divadelního spolku No a co?! Líbající

Furt v luftě aneb konec jedné éry.

25. června 2018 v 16:39 | Geheimnis |  Pocity
Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid! Já tam, já tam dávno už měl být. Nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím?! Promiňte, vážení, mám veliké zpoždění!

Tak to byla menší kulturní vložka.

Ale v podstatě sedí jako prdel na hrnec. Od čtvrtka jsem v jednom kole, protože po večerech jsem byla pořád v divadle. Ve čtvrtek pracovně - po dni v práci jsem si vyšvihla ještě večerní službu jako uvaděčka v ABC na komedii Vím, že víš, že vím (dosud jsem ji neviděla, jednak mě odrazuje výše ceny a režijky na to plýtvat nechci a jednak jsem divadelnímu herectví Simony Stašové zatím nepřišla na chuť), druhý den jsem po dni v práci přešla plynule do ABC znovu, tentokrát v roli diváka a to na představení Tančírna 1918-2018, která byla poslední premiérou této sezóny a já ji bohužel nestihla vidět na generálkách a byť jsem byla přítomna na její premiéře začátkem června, byla jsem v tu dobu coby uvaděčka natolik zaneprázdněna, že jsem stíhala slyšet jen smích a potlesk diváků.

V sobotu jsem pak prokládala odpočinek s úklidem domácnosti a večer jsem pro změnu opět chvátala do divadla ABC, tentokrát na rozloučení. Konalo se Poslední soirée aneb Mejdan na rozloučenou, po němž následoval ještě koncert. Byla to bomba! Neskutečně jsem se bavila a myslím, že pro přítomné diváky to muselo být vzrušující a neotřelé, protože soirée bylo vtipné a zúčastnila se ho valná většina všech herců (i těch externích!), ale zlatým hřebem večera byla pařba přímo na jevišti! Tančilo se, hrálo a zpívalo až do půl dvanácté. Hráli se písničky z průřezu všech hudebních představení, která se během těch 12 sezon odehrála a lidé se bavili.

Druhý den, tedy v neděli, jsem doma pokračovala v úklidu a odpočinku, s Broučkem jsme si také zašli na oběd ♥ a večer mě pak čekala služba v ABC, nyní opět jako uvaděčka. Byl to pronájem, čili peníze na ruku, což se mi teď před dovolenou víc než hodí :D. Prvně jsem si vyzkoušela také pozici na šatně. Neočekávali jsme velký nával kabátů, ale opak byl skutečností. Zhruba dvacet tašek a asi osmdesát kabátů a bund. Jsem ráda, protože mě to aspoň zaškolilo, byť jsem jen chodila věšet, aby to bylo rychlejší. Musím ale říct, že tahle pozice mě zatím bavila asi nejvíc, protože narozdíl od ostatních pozic (na balkoně, v přízemí nebo u vstupu) má člověk opravdu co dělat - za předpokladu, že není parné léto a lidi nechodí bez kabátů. Jinak jen stojíte, v ruce držíte programy k dané hře, které semtam prodáte, občas někomu odpovíte na otázku nebo se projdete po foyer. Prostě to utíká mnohem pomaleji a navíc z dlouhého státní na místě bolívají záda a nohy.

No a dnes po práci mě čeká poslední služba této sezóny. Kromě ní ale půjdu ještě coby "ocásek" na večerní prohlídku zákulisí, neboť několik uvaděček, které prohlídku dělávají, od září už nebude a je potřeba doplnit řady těch, které to převezmou. No a vzhledem k tomu, že divadla jakožto kmenový zaměstnanec znám a jelikož jsem patrně schopná se to naučit a interpretovat, půjdu dnes také a budu poslouchat a dívat se, kudy kam. Zatím mám pocit, že bych to mohla zvládnout, protože většinu z těch historických faktů znám a technické zázemí zase znám díky své pozici účetní a někdejší asistentky manažera provozu. To se ale uvidí v září, kdy už mám domluvenou první prohlídku a to ještě ke všemu se studenty střední školy, což bude patrně očistec.

A co znamená konec jedné éry?
To se váže právě k sobotnímu Mejdanu na rozloučenou. Po dvanácti letech (sezónách) odchází divadelní vedení, které je ale z části od ledna už nahrazeno novým. Nikdo z nás pořádně netuší, co nás čeká. Zato však všichni víme, co nás opouští.
Musím se přiznat, že byť jsme si s pár kolegy dělávali občas z odchozího vedení legraci (mezi sebou, samozřejmě :)), budou mi všichni chybět. I paní dramaturgyně, která nás, podřadné kolegy, vždy přehlížela a neodpovídala na pozdrav. :) Z nově příchozího vedení jsem zatím na rozpacích, uvidíme, jak se situace vyvine.

Chtěla jsem vám sem přidat nějaké video ze soirée, ale na youtube žádné není, všechna jsou na facebooku. Tak vám sem dám alespoň dvě videa z her, ze kterých mi běhá mráz po zádech. Určitě vřele doporučuji zajít do Divadla Rokoko!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | Web | 26. června 2018 v 11:40 | Reagovat

Zajímavý článek, Městská divadla pražská mám ve velké oblibě. V květnu jsem byl na derniéře Macbetha a na Idiotovi, minulou středu jsem viděl I Love Mamma a včera jsem byl na Čapkovi. Takže díky za tento náhled do zákulisí a třeba se někdy v divadle potkáme :-) Z výměny vedení mám však docela strach, protože jak jsou MDP nastavena nyní mi to jako divákovi absolutně vyhovuje, tak uvidíme, co z toho vzejde ;-)

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. června 2018 v 12:20 | Reagovat

Zajímavé čtení- pohled do zákulisí divadla, kde jsem již hodně dlouho nebyla.

3 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 26. června 2018 v 15:58 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář :-)
Myslím, že jsem na Vašem blogu před časem narazila na článek, který detailně popisoval oblíbenou akci v Rokoku pro nezadané. Přišlo mi to jako super recenze a přeposlala jsem to holkám z PR, jestli by s tím nechtěli nějak naložit, ale myslím, že z toho nakonec nic nebylo :-( :-)
Jak se Vám líbil Macbeth?

[2]: děkuji :-) když jsem si to teď pročetla zpětně znovu, tak mi ani nepřijde, že bych tam z toho zákulisí vyžvanila moc. Do příště můžu vymyslet nějaký hlubší náhled, jak to tady u nás chodí :)

4 Lucy Lucy | Web | 26. června 2018 v 18:29 | Reagovat

Týjo! Už jsem myslela, že jsi s blogem sekla. Uff! :)
No a divadlo.. Zajímavý článek, to mi připomnělo, že bych se zase měla jednoho krásného dne sebrat a navštívit nějakou tu kulturu. :)

5 Jirka Jirka | Web | 27. června 2018 v 1:11 | Reagovat

[3]: Ano, v únoru jsem napsal na svůj blog docela detailní reportáž z představení pro nezadané v Rokoku, zrovna tahle akce mi přijde fakt ojedinělá, originální, výjimečná. Byl jsem na ní dvakrát a opravdu velmi doufám, že nové vedení tuto akci zachová i pro příští roky, protože tohle rušit by mi přišlo jako krok vedle :-) A těší mě, pokud jste info o článku přeposlala do PR oddělení MDP, každopádně mě nikdo nekontaktoval, že by s ním chtěli jakkoliv nakládat, ale nevadí, psal jsem ten článek hlavně pro budoucí účastníky této akce, kteří třeba budou nad účastí váhat, aby si udělali obrázek :-)

Zrovna od Macbetha jsem po rozporuplných hodnoceních nic moc nečekal, a o to příjemněji jsem byl překvapen. Byla to příjemně inscenovaná klasika s několika originálními režijními nápady, jako jsou židle u stropu symbolizující zabité lidi, nebo umyvadlo vnořené přímo do jeviště, nebo pojetí čarodějnic jako atraktivních mladých žen. Vlastně to byl jeden z těch lepších zážitků a o to víc zamrzely méně výrazné herecké výkony, obzvlášť Milan Kačmarčík v hlavní roli postrádal charisma a do té role se nehodil. Škoda toho obsazení, i když ona je otázka, jestli MDP mají tak silné herecké osobnosti, které tak silnou látku dokážou utáhnout. Kromě Aleše Bílíka, čarodějnic, a Diany Šoltýsové jako Lady Macbeth ve mně nikdo ze zúčastněných hlubší dojem nezanechal :-)

6 Eliss Eliss | Web | 27. června 2018 v 10:17 | Reagovat

No, koukám že jsi byla v jednom kole, tvá práce musí být zajímavá, potkávat spoustu známých lidí .)

7 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 27. června 2018 v 10:38 | Reagovat

[4]: Ale kdepa! To já jsem jen líná psát :D :-)
Do divadla šup šup, od září! :-)

[5]: Možná vzhledem k tomu, že ta akce pro nezadané se koná jen jednou v roce v období Valentýna, zatím PR nemělo potřebu ten článek použít. Já se jen obávám, že s těmito akcemi se asi rozloučíme, stejně jako se soirée, která bývávala čas od času také v Rokoku. Nový pan ředitel má trošku jinou představu o dělání divadla. Třeba ale překvapí :-)

A Macbetha jste vystihl naprosto přesně - ta inscenace by bývala mohla být úspěšná, protože dekorace i pojetí Pavla Kheka bylo neotřelé a zajímavé, jen to obsazení... Bohužel právě Pavel Khek a Ondřej Zajíc Milana Kačmarčíka nesmírně rádi obsazovali do čehokoli, což valná většina lidí nechápe. :) Na druhou stranu od ostatních herců vím, že to Milanovi přejí, protože on se vždy opravdu snaží dát té roli co nejvíc a hodně dře. Často to ale nestačí...

[6]: Poslední týden byl opravdu nacpaný aktivitami :-) Svou práci miluju!

8 Lucka Lucka | E-mail | Web | 27. června 2018 v 13:23 | Reagovat

Pane jo, vypadá to náročně, ale pokud to člověka baví a má tu práci rád, pak věřím, že to může být super i v takovém zápřahu. :-) Ono divadlo nejde nemilovat, tam by se mi taky líbilo. :-)  Tak snad ti povinnosti dovolí častěji sem skočit a podělit se s námi o další super zážitky. :-)

9 Jirka Jirka | Web | 27. června 2018 v 17:08 | Reagovat

[7]: Ano, taky se obávám, že akce jako Představení pro nezadané, Dámská jízda, soirée či prohlídky zákulisí skončí (i když u těch prohlídek jste psala, že je možná budete v příští sezóně dělat, tak aspoň tohle snad zůstane). Stejně jako jsem zjistil, že končí vydávání měsíčníku MDP, který jsem si oblíbil. Škoda, nemám rád změny, obzvlášť změny tam, kde to podle mě velmi dobře funguje :-(

Ano, celkově nechápu neustálé obsazování Milana Kačmarčíka do často nevhodných typů postav. Teprve v Čapkovi mi konečně přišlo, že dostal roli, do které se hodí. Ale věřím, že jako člověk může být skvělý a dřít na sobě, tak snad si hlavní roli v Macbethovi užil :-) A co se týče Pavla Kheka, tak mně celkově styl jeho režie právě docela sedí. Škoda, že on a Petr Svojtka už zřejmě v MDP působit nebudou. A jsem hodně zvědavý, jak se Pavel Khek popere s režií inscenace Fanny a Alexandr v Divadle na Vinohradech a jak se popasuje s takovým velkým jevištním prostorem, kterým toto divadlo disponuje. Rád si na výsledek v příští sezoně zajdu :-)

10 duchodkaevka duchodkaevka | 28. června 2018 v 14:39 | Reagovat

Chodím do divadla poměrně často, většinou na veřejné generálky. Vím, že .... jsem viděla a představení se mi líbilo moc. Tančírnu jsem prošvihla, moje kamarádka z ní byla přímo nadšená 😃

11 alpos alpos | Web | 1. července 2018 v 9:09 | Reagovat

Divadlu jsme nikdy na chuť nepřišla, z valné části také proto, že sezení na nepohodlných sedačkách s žádným prostorem pro nohy bylo jen torturou, kterou zážitek z kusu nemohl nikdy vyrovnat. Navíc mi přijde, že se hraje stále jedno a totéž už staletí, mám raději film, ještě tak nějaký dobrý muzikál. Ale Simonu Stašovou mám ráda jako herečku, myslím, že je fakt dobrá. Tak ať se divadlu daří :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama